بلبرینگ

بلبرینگ در صنایع مختلف بسیار حائز اهمیت است. این قطعه دارای انواع مختلفی است که هریک کاربرد خاصی دارند. اگر شما قصد خرید بلبرینگ برای یک صنعت خاص را دارید، باید ابتدا آن را بشناسید و سپس اقدام کنید. در ادامه یک راهنمای مناسب برای شما آماده شده است تا ضمن آشنایی با بلبرینگ، بهترین خرید را داشته باشید.

اجزا بلبرینگ

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ یا بال برینگ (Ball bearing) نوعی یاتاقان چرخشی، توپی یا باتاق است که در هر وسیله‌ای که می‌چرخد به‌کار می‌رود و از سایش و اصطکاک سطح که در حال چرخش است جلوگیری می‌کند. این قطعه کاربردهای زیادی در صنایع بزرگ مانند خودروسازی، کشاورزی، صنعت فضایی و فولاد دارد.

بلبرینگ در صنعت خودروسازی کاربرد بسیار زیادی دارد و در قطعات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه در موتور، چرخ‌ها و بخش‌های چرخنده دیگر کاربرد دارد. هدف از استفاده بلبرینگ در خودروسازی ارائه عملکرد بهتر بخش‌های مختلف در خودروهاست.

در کشاورزی ماشین‌آلات و ادوات زیادی وجود دارد که استفاده می‌شوند. در همه این ماشین‌آلات از جمله ماشین‌های کاشت، داشت، کمباین‌ها، موتورهای آب و ... از بلبرینگ بهره می‌گیرند.

همان‌طور که می‌دانید صنعت فضایی یکی از حساس‌ترین و دقیق‌ترین صنایع به‌حساب می‌آید. در این صنعت هم بلبرینگ کاربرد بسیاری دارد. در انتخاب قطعات این صنعت باید بسیار دقیق باشید؛ چراکه در صورت اشتباه خسارات زیادی ایجاد می‌شود.

در صنعت فولادی‌سازی هم می‌توانید ردپای بلبرینگ را مشاهده کرد. در بیشتر بخش‌های آن اعم از ابزارآلات، الکتروموتورها و ... از این قطعه استفاده می‌شود تا به عملکرد بهتر آن‌ها کمک کند. به بلبرینگ‌هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد در اصطلاح بلبرینگ صنعتی می‌گویند.

بلبرینگ صنعتی قادر است هم باری محوری و هم بار شعاعی را تحمل کند و معمولا در مکان‌هایی به‌کار می‌رود که نسبت بار کوچک است. در این نوع بلبرینگ بار از لایه خارجی به گوی‌ها وارد می‌شود و سپس فشار به لایه داخلی منتقل خواهد شد. از آنجایی که گوی‌ها به شکل گرد هستند، تماس آن‌ها با سطوح داخلی و بیرونی بسیار کم است؛ در نتیجه حرکت آن‌ها بسیار نرم خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید گوی‌ها بسیار کوچک هستند و در صورتی که بار زیادی به آن‌ها وارد شود، خرد می‌شوند. زمانی فشار بیش از حد به آن‌ها وارد می‌شود، بهتر است از نوع غلتکی استفاده کنید.

اجزای بلبرینگ صنعتی

بعداز اینکه متوجه شدیم بلبرینگ چیست و در کدام صنایع کاربرد دارد؟ اکنون وقت آن رسیده است با اجزا بلبرینگ آشنا شویم. این قطعه خود کوچک است و شامل چهار بخش اصلی است. این بخش‌ها با دقت و ظرافت خاصی کنار هم قرار دارند. این بخش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • رینگ‌ها (Ring): هر قطعه دارای دو رینگ داخلی و خارجی است که قسمت‌های دیگر را احاطه کرده‌اند. برای ساخت رینگ‌ها معمولا از آلیاژ مقاوم فولاد استفاده می‌شود.
 • ساچمه (Rolling Elements): به قطعات غلتکی بلبرینگ، ساچمه گفته می‌شود. در واقع این ساچمه‌ها هستند که حرکت بلبرینگ را ممکن می‌کنند. برای ساخته آن‌ها هم در بیشتر موارد از فولاد استفاده می‌شود.
 • کیج یا قفسه (Cage): قسمت‌هایی که ساچمه‌ها را دربر گرفته و از تماس آن‌ها با یکدیگر جلوگیری می‌کند کیج یا همان قفسه می‌گویند. همچنین قفسه‌ مانع از حرکت افقی و جانبی ساچمه‌ها می‌شود. جنس کیج را معمولا از فیبر، فولاد و یا آلیاژ برنج می‌سازند.
 • کاسه نمد: کاسه نمد قطعه‌ای است که بین رینگ‌ها و کیج قرار دارد. در بعضی از مدل‌ها ممکن است آن را بین رینگ داخلی کیج قرار گیرد. کاسه نمد از ورود روغن بین ساچمه‌ها و رول‌ها به بیرون جلوگیری می‌کند. در واقع این قطعه نوعی عایق در برابر نفوذ آب به داخل بلبرینگ هم به‌شمار می‌آید.

برای خرید انواع گیربکس صنعتی از کارشناسان سپکا برای دریافت مشخصات فنی دقیقتر کمک بگیرید.

کاربرد بلبرینگ صنعتی

انواع بلبرینگ و کاربرد آن ها در صنعت

بلبرینگ‌های صنعتی انواع مختلف دارند و طراحی آن‌ها با توجه به کاربردی که دارد متفاوت است؛ بنابراین هر یک از آن‌ها دارای قابلیت خاص خود هستند و مقدار بار شعاعی و محوری تعیین‌شده‌ای را تحمل می‌کنند. در ادامه هر یک از انواع بلبرینگ تعریف می‌شود و کاربرد هر کدام از آن‌ها در صنعت تشریح می‌گردد:

بلبرینگ تماس زاویه ای

یکی از انواع بلبرینگ است که دارای رینگ داخلی و خارجی زاویه‌دار است. رینگ‌ها نسبت به هم زاویه و در جهت محور بلبرینگ قابل جابه‌جایی هستند؛ پس می‌توان گفت این نوع برای برای بارهای ترکیبی محوری و شعاعی طراحی شده است و در مکان‌هایی که مورد نیاز است کارایی عالی دارد.

شاید شنیده باشید که به این نوع بلبرینگ سری هفت هزار هم گفته می‌شود؛ علت این نامگذاری این است که با عدد هفت شروع می‌شود. هر اندازه فشار محوری که به زاویه تماس وارد می‌شود بیشتر باشد، ظرفیت تحمل بارهای محوری در آن بیشتر خواهد بود. این نوع بلبرینگ دارای سه دسته‌بندی یک ردیفه، دو ردیفه و چهار نقطه تماسی است.


خرید و استعلام قیمت انواع رولبرینگ از تیم متخصص سپکا


کاربرد بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای در صنعت کاربرد زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مواردی مانند کمپرسورها، پمپ‌های صنعتی، ژنراتورهای و موتورهای الکتریکی، تریلرها، اتوبوس‌ها و ماشین‌آلات سنگین، تجهیزاتی مربوط به انرژی‌ها تجدیدپذیر، گیربکس‌های صنعتی، صنعت فلزات اشاره کرد.

بلبرینگ شیار عمیق

یکی از پرکاربردترین بلبرینگ‌ها، نوع شیار عمیق است که در آن یک شیار عمیق به شکل دایره وجود دارد که قطر آن برابر قطر ساچمه است. این نوع توانایی تحمل بارهای محوری و شعاعی را در هر دو جهت دارد و در سرعت‌های بالا بسیار ایده‌آل است.
از دیگر مشخصات بلبرینگ شیار عمیق می‌توان به دارا بودن شیار ساچمه عمیق، مطابقت دقیق بین شیار و ساچمه و تحمل بارهای محوری و شعاعی اشاره کرد. این نوع بلبرینگ هم به دو نوع یک ردیفه و دو ردیفه تقسیم می‌شود. از آنجایی بلبرینگ شیار عمیق دارای سطح تماس بالا بین رینگ و ساچمه‌ها است کاربرد بسیاری در صنعت دارد.

کاربرد بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق در صنعت کاربرد بسیاری دارد؛ به‌گونه‌ای که در بعضی از صنایع بدون آن، بسیاری از کارها امکان ندارد. از جمله کاربردهای آن می‌توان به دستگاه‌های پتروشیمی، صنایع مربوط به خودرو، مواد غذایی، بهداشت و ... اشاره کرد.

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد را معمولا برای تحمل بارهای محوری در سرعت‌های مختلف استفاده می‌شود. آن‌ها را به‌صورت یک جهته و دو جهته تولید می‌کنند. این نوع را به سه دسته یک طرفه، یک طرفه با واشر و دو طرفه تقسیم می‌کنند. از ویژگی‌های آن می‌توان ظرفیت تحمل بار بالا و همچنین دقت عملکرد اشاره کرد.

برای ساخت این نوع بلبرینگ از سه جنس فولاد پرس‌شده، برنج ماشین‌کاری‌شده و فولاد ماشین‌کاری‌شده استفاده می‌شود. با توجه به اینکه شما در کدام صنعت فعال هستید باید برای انتخاب بلبرینگ کف گرد فاکتورهایی مانند راه‌اندازی آسان، میزان سرعت، میزان دقت، نصب و پیاده‌‎سازی، میزان سختی و سفتی، میزان بار وارده و ... را در نظر بگیرید.

کاربرد بلبرینگ کف گرد

 بلبرینگ کف گرد در مکان‌هایی که فشار محوری کمتری وارد می‌شود، استفاده می‌شود. این نوع می‌تواند در سرعت‌های بسیار زیاد و نیروهای کمی به کار برده شود. بلبرینگ کف گرد یک طرفه توانایی تحمل بار کمتری نسبت به دو طرفه دارد و برای حرکت دورانی در یک جهت مناسب است. نوع دو طرفه برای حرکت دورانی آن‌ها دو طرفه است، کاربرد دارد.

مشاهده مشخصات فنی و استعلام قیمت اسلیو بیرینگ برای صنایع مختلف.

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم دارای دو ردیف ساچمه به شکل کروی است. ساچمه‌ها در رینگ داخلی با عمق کم قرار گرفته‌اند و دو ردیف هیچ‌گونه مزاحمتی برای هم ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها را به دو نوع ساده یا همان بدون واشر و واشردار یا کاسه نمددار تقسیم می‌کنند. از ویژگی‌های نوع خود تنظیم می‌توان به سایش بسیار کم، کم‌صدابودن، سرعت بالا، بار بسیار کم و تعمیرات بسیار کم اشاره کرد.

انواع بلبرینگ

بلبرینگ خود تنظیم از چند بخش تشکیل شده است؛ رینگ داخلی و خارجی آن از فولاد سخت‌کاری‌شده، قفسه ماشین‌کاری‌شده و ساچمه‌ها هم جنس فولاد ساخته شده است. شاید جالب است بدانید این نوع بلبرینگ بسیار بادوام بوده و طول عمر زیادی دارند.

کاربرد بلبرینگ خود تنظیم

این نوع بلبرینگ در صنایع مختلف کاربرد دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع کاغذسازی
 • صنایع غذایی
 • صنایع کشاورزی
 • دستگاه‌های ساخت مواد و ابزار
 • فن‌های صنعتی

این قطعه در دستگاه های مختلف یا در همکاری با آن ها از جمله الکتروموتور فشار قوی و سایر مدل ها کاربرد دارند.

بلبرینگ تمام سرامیک

همان‌طور که نام آن مشخص است، جنس این نوع بلبرینگ از سرامیک کامل ساخته می‌شود. بلبرینگ نوع سرامیکی در صنعت بسیار معروف بوده و کاربردهای زیادی دارد. این نوع بلبرینگ بار نسبتا بالایی را تحمل می‌کند و حتی در دما و سرعت بسیار بالا استفاده می‌شوند.

با توجه به اینکه جنس آن از سرامیک است، قابلیت استفاده در محدود دمایی -85 تا +900 درجه سانتی‌گراد را دارد، وزن آن نسبت به جنس‌های دیگر کمتر است، در برابر خوردگی، آب نمک و اسید مقاوم هستند. از جمله مشخصات دیگر بلبرینگ‌های سرامیکی می‌توان به طول عمر بالا، وزن کم، راندمان بالا، روغن‌کاری کمتر، سرعت بالا، کاربرد چند منظوره، تعمیر و نگه‌داری کمتر اشاره کرد.

کاربرد بلبرینگ تمام سرامیک

یکی از دلایل استفاده از این نوع بلبرینگ در صنعت، مزیت‌هایی است که نسبت به نوع‌های دیگر دارد. جنس آن‌ها بسیار مقاوم و بادوام است و کیفیت بسیار خوبی نسبت به جنس‌های دیگر دارند. از جمله کاربردهای بلبرینگ سرامیکی می‌توان به استفاده در موتورسیکلت‌ها، هارددیسک‌ها، اسکیت‌بردها، اتومبیل‌‎های مسابقه و ... اشاره کرد.

بلبرینگ مفصلی

بلبرینگ مفصلی که به آن سرکجی هم گفته می‌شود در قطعات صنعتی مشاهده می‌شود. این قطعه در میان قطعات دسته بیرینگ ها، اگرچه بسیار ساده است؛ اما کاربرد زیادی دارد و در صنایع روز دنیا به‌کار می‌رود. بلبرینگ مفصلی به‌شکل دایره‌ای ساخته می‌شود و داخل آن‌ها تعداد ساچمه قرار گرفته است. طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که یک سمت آن به شکل پیچ و رزوه ساخته می‌شود تا اتصال راحت‌تری داشته باشد.

نحوه انتقال نیرو در این نوع بلبرینگ متفاوت است و بار وارد شده بر آن از طریق دسته و لایه خارجی به ساچمه منتقل می‌شود. سپس از طریق ساچمه به قسمت داخلی هدایت خواهد شد که این کار موجب حرکت چرخشی می‌شود. در حالت کلی آن‌ها را به چهار دسته چپ‌گرد، راست‌گرد، مفصلی مادگی PHS و  مفصلی نری POS تقسیم می‌کنند. شما با توجه به نیاز و همچنین بودجه‌ای که در اختیار دارید نسبت به خرید بلبرینگ صنعتی نوع مفصلی اقدام کنید.

کاربرد بلبرینگ مفصلی

این نوع بلبرینگ در صنعت کاربردهای متنوعی دارد و بیشترین کاربرد آن در صنعت خودروسازی است. یکی از موارد استفاده از آن، در سیبک فرمان خودرو است. سیبک در اتومبیل‌ها نقش بسیار مهمی دارد و اگر خراب شود، باعث حوادث ناگواری خواهد شد. اما سیبک‌هایی که امروز ساخته می‌شود به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند و در صورت خراب‌شدن می‌توان آن را به‌طور کامل تعویض کرد. این نوع بلبرینگ تحمل بارهای محوری و شعاعی بسیار خوبی دارند و به شکل افقی در داخل دستگاه‌ها نصب می‌شوند.

سایر محصولات سپکا: الکتروموتور ترمزدار

بلبرینگ مخروطی

این نوع بلبرینگ از یک غلطک مخروطی و یک شیار تشکیل شده است. در دو طرف آن دو حلقه وجود دارد که شیار داخلی را به حلقه بیرونی متصل می‌کند. بلبرینگ مخروطی قابل تفکیک‌شدن است و به‌راحتی می‌توان قطعات آن را جدا کرد. همچنین به‌راحتی روان‌کاری می‌شوند.

این نوع بلبرینگ می‌تواند در ابعاد و جنس‌های مختلف شناخته شود. در حالت کلی آن‌ها را به سه دسته یک ردیفه، دو ردیفه و چهار ردیفه تقسیم می‌کنند. بلبرینگ مخروطی در برابر بار تحمل بسیار بالایی دارد و به دلیل اصطکاک بسیار کمی که دارند، بسیار بادوام هستند.

کاربرد بلبرینگ مخروطی

کاربرد بلبرینگ صنعتی مخروطی در خودروسازی بوده و در هر دو چرخ عقب اتومبیل استفاده می‌شود. این بلبرینگ نیروهای محوری واردشده به قسمت عقب ماشین را به‌صورت مساوی تقسیم می‌کند. وجود این قطعه در قسمت عقب ماشین مزایای زیادی دارد؛ به‌عنوان مثال بلبرینگ مخروطی باعث کاهش اصطکاک و در نهایت کاهش گرمای تولیدشده می‌شود و همچنین عملکرد سیستم را بهبود می‌بخشد.

مشخصات بلبرینگ

نکات مهم خرید بلبرینگ صنعتی

در هنگام خرید بلبرینگ صنعتی باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید. اگر همه این نکات را به‌صورت دقیق در نظر داشته باشید، خرید شما موفق خواهد بود.

 • مقدار بار مناسب را تحمل کند: اولین عاملی که باید در نظر بگیرید نوع و جهت باری است که بلبرینگ تحمل می‌کند. بعضی از نوع‌ها هر دو نوع بار محوری و شعاعی را تحمل می‌کنند و بعضی دیگر فقط برای تحمل یک نوع بار طراحی شده‌اند.
 • به نوع کاربرد آن توجه شود: هر نوع بلبرینگ برای کاربرد خاصی ساخته شده‌ است. در هنگام خرید باید با توجه به نیاز خودتان خرید بلبرینگ را انجام دهید.
 • پارامتر دوران مهم است: در هنگام انتخاب بلبرینگ باید سرعت چرخش و دوران آن را در نظر بگیرید. بلبرینگ‌ها برای سرعت چرخش مشخصی طراحی شده‌اند و نباید در سرعت بالاتر به کار گرفته شوند.
 • شرایط کاری را در نظر بگیرید: در هنگام خرید بلبرینگ باید به محیط کار هم توجه داشته باشید. شما باید محیط را به‌خوبی تحلیل کنید و نوع خریداری‌شده با محیط کاملا سازگار باشد.
 • طول عمر مناسبی داشته باشد: اگر بلبرینگ طول عمر مناسبی داشته باشد، در هزینه‌های شما هم صرفه‌جویی خواهد کرد. بعضی از فاکتورها مانند سرعت روی عمر قطعه موثر هستند.
 • جنس آن مناسب باشد: در فاکتورهای انتخاب باید جنس ایده‌آل را در نظر بگیرید. جنس بلبرینگ‌ها می‌تواند متفاوت باشد و با توجه به کارایی که دارند باید جنس مناسب انتخاب شوند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید جنس روی قیمت بلبرینگ تاثیرگذار خواهد بود.

شرکت صنعت گستران سپید کاسپین با هدف ارائه خدمات فنی به صنایع بزرگ کشور فعالیت می‌کند. سپکا اقدام به فروش بلبرینگ کرده است و شما می‌توانید برای استعلام قیمت آن در نوع‌های مختلف با سپکا تماس بگیرید.