درایو DC

امروزه در بیشتر صنایع از برق جریان متناوب (AC) استفاده می‌شود؛ بنابراین برای موتورهای DC به یک منبع تغذیه نیاز است. در گذشته، برای اینکه ولتاژ DC متغیر را جهت کنترل سرعت یک موتور DC فراهم کنند، از ژنراتور استفاده می‌کردند؛ اما درحال‌حاضر و با پیشرفت تکنولوژی از درایو dc برای این کار کمک می‌گیرند؛ پس می‌توان گفت یکی از قطعات ضروری در صنایع مختلف، درایو کنترل دور موتور dc است که باید آن را تهیه کرد.

در این صفحه قصد داریم به معرفی کامل درایو dc بپردازیم؛ اگر شما هم قصد خرید درایو موتور dc صنعتی را دارید، این راهنمای خرید را با دقت مطالعه کنید تا بهترین خرید را داشته باشید.

کنترل دور موتور dc

درایو DC چیست و کاربرد آن چگونه است؟

درایو وسیله‌ای الکترونیکی یا الکتریکی است که از آن برای کنترل حرکت و سرعت ماشین‌های الکتریکی مانند ربات‌ها، موتورها و ... استفاده می‌شود. این قطعه را می‌توان کنترل‌کننده سرعت ثابت و متغیر نامید که در اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالت کلی دو نوع درایو یعنی dc و ac وجود دارد؛ اما درایو dc چیست ؟

درایو dc یا جریان مستقیم، یک سیستم کنترل سرعت موتورهای dc است. این قطعه منبع AC ورودی را با استفاده از مدار مبدل مبتنی یکسوکننده، مانند دیودها و تریستورها برای کنترل سرعت موتور به DC تبدیل خواهد کرد. تکنولوژی که در درایوهای DC استفاده شده است، بسیار کارآمد، مقرون به‌صرفه، قابل اعتماد و همچنین راه‌اندازی آن بسیار راحت است. از جمله مزایای دیگر درایو dc می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استارت و استپ سریعی دارد.
  • خیلی سریع شتاب می‌گیرد.
  • گشتاور راه‌اندازی بالایی دارد.
  • در یک محدوده زیاد می‌توان سرعت را کنترل کرد.
  • سرعت‌گیری دقیق‌تری دارد.
  • کنترل دور موتور بسیار راحت‌تر است.
  • دارای عملکرد نویز کمتر نسبت به درایو AC است.
  • ولتاژ ورودی به آرمیچر قابل کنترل است و از خراب‌شدن آن جلوگیری می‌کند.
  • فرایند تولید در صنعت را می‌توان کنترل کرد.

درایو DC در صنایع مختلف کاربرد دارد؛ به‌‌عنوان مثال می‌توان از آن‌ها در ماشین‌آلاتی مانند جرثقیل‌ها، بالابرها، آسانسورها، سنگ‌شکن‎ها، آسیاب‌های فلزی، وایندرها، درایو اسپیندل و همچنین در کارخانه‌های کاغذسازی، نساجی و ... از آن‌ها استفاده می‌شود.

هر درایو dc از چند جزء اصلی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی اجزای آن پرداخته شده است:

یکسوکننده

بعضی از درایوهای DC بر پایه تریستور کار می‌کنند. تعداد آن‌ها به ولتاژ تعذیه ورودی بستگی دارد که می‌تواند به کمک ولتاژ سه فاز یا تک فاز شروع به کار کند. یکسوکننده در درایوهایی که با ولتاژ تغذیه تک فاز، از چهار عدد تریستور برای یکسوکردن جریان استفاده می‌شود. همچنین در موتورهای بزرگ‌تر از ولتاژ تغذیه سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع موتور از شش تریستور که به‌طور پل به یکدیگر متصل هستند، استفاده می‌شود.

سایر محصولات سپکا: خرید و سفارش انواع کوپلینگ

واحد تنظیم سرعت

برای کنترل سرعت از این واحد کمک گرفته می‌شود. در این بخش، سرعت واقعی موتور با سرعت مرجعی که برای درایو تعریف شده است و سیگنال‌های بازخورد، مقایسه شده و فرمان لازم به مدار آتش داده می‌شود. بخش تنظیم‌کننده ولتاژ خطای سرعت را به‌عنوان ورودی پذیرفته و ولتاژ خروجی را تولید می‌کند و بعد از آن به تنظیم‌کننده جریان اعمال می‌کند. پس از آن بخش تنظیم‌کننده جریان، جریان آتش لازم در مدار را تولید می‌کند. در صورتی که به سرعت بیشتر نیاز داشته باشد، جریان بیشتری را از تنظیم‌کننده ولتاژ فرا می‌خواند.

مشخصات فنی درایور موتور dc

واحد تنظیم میدان

این واحد یک پل تریستور یا یکسوکننده دیودی جداگانه است که برق خود را از دو فاز ورودی می‌گیرد و خروجی آن از جریان میدان استاتور موتور تغذیه خواهد کرد. این واحد یک ولتاژ ثابت در سیم‌پیچ ایجاد می‌کند تا یک شار یا میدان ثابت در مورتور به وجود آید.

نحوه عملکرد درایو موتور DC

در الکتروموتور DC مقدار سرعت با ولتاژ آرمیچر متناسب است و با مقدار جریان آرمیچر نسبت عکس دارد. همچنین گشتاور موتور با جریان آرمیچر متناسب است. بنابراین کاهش یا افزایش ولتاژ اعمال‌شده، سرعت موتور را تغییر خواهد کرد. پس احتمال دارد ولتاژ نامی بالا رود. اگر مقدار سرعت نسبت به سرعت نامی بزرگ‌تر باشد، جریان میدان موتور کاهش پیدا می‌کند.

حال با کاهش جریان میدان، شار موتور هم کاهش پیدا می‌کند. وقتی که جریان میدان کاهش می‌یابد، میدان مغناطیسی آرمیچر در جهت مخالف کم می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، جریان آرمیچر بیشتر جاری خواهد شد. این دو مورد، از اصول اساسی هستند که برای کنترل دور موتور dc استفاده می‌شود.

واحد درایو در آرمیچر درایوهای DC، جریان و گشتاور را در سرعتی بین صفر و مقدار نامی موتور فراهم می‌کند. زمانی که ولتاژ آرمیچر تغییر پیدا کند، سرعت هم تغییر خواهد یافت. سپس یک منبع میدان ثابت در درایو ایجاد می‌شود. معمولا در این درایوها، یک منبع میدان ثابت وجود دارد؛ از آنجایی که گشتاور ثابت است، توان خروجی موتور با سرعت، متناسب است.  

مشخصات فنی درایو DC صنعتی

مشخصات فنی درایو موتور dc در هنگام خرید و انتخاب آن بسیار حائز اهمیت است. شما در خرید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

بازه ولتاژ ورودی درایو

معمولا روی پلاک موجود در درایو، رنج ولتاژ نوشته می‌شود و مقدار آن را به‌صورت یک بازه مشخص می‌کنند. به‌عنوان مثال اگر روی پلاک عدد 420/400 درج شده باشد، یعنی می‌توان درایو را در بازه 400 تا 420 ولت استفاده کرد.

ویژگی سافت استارت

یعنی اینکه درایو قابلیت راه‌اندازی نرم داشته باشد. اگر درایو این ویژگی را دارا باشد، سرعت موتور به‌صورت یک شیب یکنواخت قابل افزایش است و سرعت آن به‌طور لحظه‌ای بالا نمی‌رود.

برای خرید سافت استارتر می توانید از سایت سپکا اقدام کنید.

قابلیت چپ‌گرد یا راست‌گرد

درایوها معمولا یا به‌صورت تک جهته یا دو جهته تولید می‌شوند. مدل‌هایی که تک جهته هستند، فقط می‌توانند موتور را در یک جهت بچرخانند و نوع دو جهته، قابلیت چرخش موتور به‌صورت چپ‌گرد و راست‌گرد را دارند.

جریان نامی و جریان لحظه‌ای

جریان نامی یعنی مقدار جریانی که درایو به‌صورت دائم قابلیت تامین آن را دارد. جریان لحظه‌ای مقدار جریانی است که درایو در زمان خیلی کوتاهی می‌تواند آن را فراهم کند. باید در زمان انتخاب درایو دقت کنید که این دو پارامتر بیشتر از مقدار جریان اعلام شده نباشند.

قابلیت خواندن انکودر

قابلیت دریافت سیگنال از انکودر می‌تواند باعث کنترل سرعت به‌صورت حلقه بسته شود. در این نوع درایوها امکان کنترل موقعیت و زاویه هم وجود دارد که در بعضی‌ها از صنایع بسیار با اهمیت است.

قابلیت سنسورلس

مشکلی که برای کنترل دور موتور dc وجود دارد، این است که اگر سرعت آن از حدی کمتر شود، گشتاور آن به شدت افت می‌کند و در نهایت موتور قادر نیست بار را به گردش در بیاورد؛ اما در درایوهای پیشرفته قابلیت سنسورلس وجود دارد؛ یعنی اگر درایو dc بر مبنای فیدبک جریانی موتور و جریانی که خود موتور می‌کشد، مقدار گشتاور را کنترل کند؛ افت گشتاور تا حد زیادی جیران خواهد شد و می‌توان در سرعت‌های پایین هم گشتاور مناسب را داشت.

لینک اکسترنال

بعضی از درایوها علاوه‌بر کلیدهای دستی جهت اعمال تغییرات، دارای لینک‌های خارجی هم هستند. کاربرد لینک‌ها بدین صورت است که اگر قصد داشته باشید یک درایو را در داخل یک پتانسیومتر خارجی نصب کنید، پتانسیومتر روی درب تابلو نصب خواهد شد.


خرید و مشاهده مشخصات فنی گیربکس هلیکال در سایت سپکا


معرفی انواع درایو dc

امروزه در بیشتر زمینه‌های کنترل صنعتی، روش پیاده‌سازی دیجیتال جایگزین سیستم آنالوگ شده است. این نوع درایوها مزایای زیادی نسبت به آنالوگ دارند؛ اما باز هم درک هر دوی آن‌ها به شما در زمان خرید کمک خواهد کرد. در ادامه هر یک از انواع درایو dc صنعتی، به‌صورت کامل معرفی شده است.

درایو dc آنالوگ

در شکل زیر یک درایو dc آنالوگ استاندارد با قابلیت کنترل جریان و سرعت نشان داده شده است. هدف کلی سیستم، کنترل سرعت است که در آن ورودی سیستم، سرعت مبنا است و خروجی آن به کمک سرعت‌سنج اندازه‌گیری خواهد شد.

انواع درایو dc صنعتی

نحوه کار در این درایو بدین شکل است که موتور در یک سرعت مشخص کار می‌کند. سپس سیگنال سرعت مبنا مقداری بیشتر از سرعت واقعی افزایش پیدا کرده است. همان‌طور که در شکل نشان داده شده است، یک سیگنال سرعت خطا در تابع جمع‌کننده در طرف چپ به‌وجود می‌آید. با بالا رفتن جریان مبنا، کنترل‌کننده جریان داخلی درایوها، مقدار جریان بیشتری را به موتور می‌فرستند تا گشتاور اضافی تولید شود.

درایو dc دیجیتال

کنترل دیجیتال درایو DC، در مقایسه با درایوهای آنالوگ، انعطاف‌پذیرتر و کارایی سریع‌تری دارند. یک مدل از درایوهای دیجیتال DC در شکل زیر نشان داده شده است؛ در واقع این شکل با درایو آنالوگ شباهت زیادی دارد، به‌گونه‌ای که فقط مدار دیجیتال جایگزین مدار آنالوگ شده است.

در ورودی آن یک سیگنال برای سرعت تعریف شده و با سرعتی که از فیدبک دریافت می‌کند مقایسه شده است. اگر مقدار خروجی مدار جمع‌کننده، مثبت باشد، نشان دهنده این است به افزایش سرعت نیاز است و اگر مقدار خطا منفی باشد، به کاهش سرعت نیاز خواهد بود.

معرفی سایر محصولات سپکا: انواع کلید مینیاتوری

راهنمای خرید درایو dc یا درایو موتور صنعتی

در این صفحه یک راهنمای خرید کامل از درایو dc یا همان درایو موتور صنعتی ارائه شد. ضمن معرفی کامل آن، مزایای درایو، اجزای آن و انواع درایو هم معرفی شد. با توجه به مطالبی که مشاهده کردید، درایوها می‌توانند مشخصات فنی متفاوتی داشته باشند؛ پس می‌توان انتظار داشت قیمت درایو dc در مدل‌های مختلف با همدیگر متفاوت باشد.

اکنون که با ویژگی‌های ضروی برای خرید درایو dc آشنا شدید، وقت آن رسیده است که خرید خودتان را نهایی کنید. شرکت‌های مختلفی اقدام به فروش درایو dc کرده‌اند که یکی از برندهای مطمئن برای خرید، شرکت صنعت گستران سپید کاسپین است. سپیکا در زمینه فروش و عرضه انواع خدمات به صنایع مختلف فعالیت دارد. شما می‌توانید جهت خرید و استعلام قیمت انواع درایو موتور dc صنعتی، با سپکا تماس بگیرید.