تجهیزات برق صنعتی

صنعتِ امروز، نیاز به یک تخصص ندارد و لازم است یک مهندس، تکنسین و حتی مدیرعامل به‌تمامی رشته‌های مرتبط در صنعت آگاهی داشته باشد؛ یکی از این علوم، برق و الکتریسیته است. همه ما امروز می‌دانیم که برق مصرفی در صنایع با برق شهری و خانگی تفاوت دارد و نوع صنعتی آن جدا از برق خانگی است. شاید نیازی نیست که یک مهندس یا مدیرعامل اشراف کامل به برق صنعتی پیدا کند اما نیاز است در حد آشنایی با چیستی، اجزاء و کاربرد این‌گونه از نیروی برق آگاهی پیدا کند. ما (سپکا) قصد داریم تا آنجا که امکان دارد به زبان ساده این مفاهیم را بیان کرده و شما را با این رشته جذاب آشنا کنیم.

برق صنعتی چیست؟

در اولین قدم بهتر است بدانیم برق صنعتی چیست؟ استفاده از نیروی برق یک دانش است. جریان الکتریسیته این توانایی را دارد که بزرگ‌ترین موتورهای دنیا را حرکت دهد. امروزه از برق در صنعت به‌عنوان یک نیروی مولد نام‌برده می‌شود. نیرویی که در عین کاربردی بودن، خطرناک نیز است. استفاده از این نیرو نیازمند دانش و تخصص بوده و استفاده از این نوع برق بدون آگاهی موجب خسارت  به سیستم و جان انسان نیز می‌شود.

در واقع برق صنعتی دانش استفاده از جریان برق در صنعت است. این تعریف می‌تواند برای ما تا اندازه‌ای مفهوم این برق را روشن کند. اما نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که استفاده از این نوع برق محدود به صنعت نیست. مثلاً این امکان وجود دارد که در یک مجتمع بزرگ، یک بیمارستان یا در یک رستوران گردان از برق صنعتی استفاده شود.

اگر بخواهیم کمی ساده‌تر بیان کنیم؛ برق صنعتی، برق سه‌فاز است که برای استفاده از آن نیازمند تابلو برق و تجهیزات صنعتی هستیم.

تجهیزات برق صنعتی در صنایع و کارخانه ها

کاربرد برق صنعتی در صنایع و کارخانجات

دانستیم که برق صنعتی در صنایع استفاده می‌شود اما کاربرد این نوع برق چیست؟ برای پاسخ به این سؤال لازم است توضیح مختصری ارائه بدهیم. برق یکی از گران‌ترین انرژی‌های دنیاست. نیرویی که تولید آن نیازمند هزینه و زمان زیادی است. امروزه یکی از دغدغه‌های مدیران صنعتی استفاده بهینه از نیروی برق است. نیروی برق در صنعت جدای از این نیرو در بخش خانگی است. صحبت از جریان الکتریکی 380 ولت و استفاده بهینه از این نیروی مولد است. استفاده از دستگاه‌های معمولی موجب هدررفت و حتی آسیب به ابزار می‌شود؛ پس باید از تجهیزات و ابزارهای خاص استفاده کرد.

پس اگر بخواهیم کاربرد برق صنعتی را توضیح بدهیم باید به تمام مواردی اشاره کنیم که از برق با ولتاژ بالا استفاده کرده و نیازمند تجهیزات خاص برق صنعتی هستند.


بررسی مشخصات فنی انواع الکتروموتور صنعتی در سایت تخصصی سپکا


معرفی انواع تجهیزات و لوازم برق صنعتی

یکی از مباحث مهم در برق صنعتی، چگونگی بهره‌برداری از نیروی الکتریکی است. این‌که چگونه با کمترین هدررفت از برق استفاده کنیم به ابزار موجود در مدار برق برمی‌گردد. در این بخش ما ضمن معرفی انواع تجهیزات برق صنعتی توضیح مختصری نیز در مورد هرکدام می‌دهیم.

تابلو برق

یکی از مهم‌ترین لوازم برق صنعتی، تابلو برق است. تابلو برق یک جایگاه است. یک محفظه که تمام اجزاء محافظتی، نمایشگرها، فیوزها، کلیدها و سیم‌کشی داخلی در آن قرار می‌گیرد. تابلو برق لزوماً جزئی از برق صنعتی نیست و در دیگر کارکردهای برقی نیز از آن استفاده می‌شود؛ اما در برق صنعتی تابلو برق جزء ضروری کار است و حتماً باید وجود داشته باشد. در صنایع تابلو برق را از لحاظ ولتاژی تقسیم‌بندی می‌کنند. البته این دستگاه از لحاظ بدنه و متریال نیز تقسیم‌بندی می‌شود که ما در این مبحث به مقدار ولتاژ اشاره می‌کنیم.

  • تابلو فشار ضعیف یا LV که تا 1000 ولت در آن جریان پیدا می‌کند
  • تابلو فشار متوسط یا MV  که از 1000 تا 63000 ولت در آن جریان پیدا می‌کند
  • تابلو فشارقوی که با HV نمایش داده می‌شود و تا 400000 ولت را می‌تواند تحمل کند.

یک تابلو مناسب برق صنعتی باید بتواند به طور مداوم ولتاژ و جریان نامی شبکه را تحمل کند. بدون آنکه دچار حرارت اضافی یا شکست عایقی شود.

کنتاکتور

کنتاکتور یا کلید الکترومغناطیسی، یکی از مهم‌ترین اجزاء این رشته است. وظیفه این ابزار، قطع و وصل کردن مدارهای قدرت است. درون کنتاکتورها یک بوبین قرار دارد که با تغییر ولتاژ در مدار بوبین تحریک شده و باعث قطع و وصل شدن مدار قدرت می‌شود. در واقع با تحریک و قطع شدن جریان داخل بوبین یا سیم‌پیچ الکترومغناطیسی مدار سه‌فاز قطع شده و در حالت برعکس با وصل شدن جریان داخل بوبین مدار وصل می‌شود. دو پلاتین داخل کنتاکتور قرار دارد که با تحریک بوبین، این قطعات دچار تنش شده و بازوبسته شده و  موجب قطع مدار می‌شوند.


برای سفارش یا خرید گیربکس قورباغه ای با ما در ارتباط باشید. شماره تماس: 02133961179


بی‌متال

بی‌متال یا رله اضافه‌بار حرارتی یکی از قطعات برق صنعتی است که در همه تابلو برق‌های صنعتی دیده می‌شود. بی‌متال به‌صورت سری در مداربسته می‌شود و کار آن حفاظت از موتور در برابر جریان اضافه است. زمانی که یک موتور بیشتر از جریان نامی خود برق می‌کشد؛ بی‌متال عمل کرده و برق را قطع می‌کند.

انواع دستگاه ها و تجهیزات برق صنعتی

بی‌متال از دو فلز تشکیل شده که دارای ضریب انبساط طولی مختلف است. این دو فلز درون بی‌متال روی‌هم پرس شده‌اند. هنگامی که حرارت بر اثر جریان برق به وجود می‌آید، این دو فلز بر اثر گرما منبسط شده و خمیده می‌شوند. زمانی که فلز خم می‌شود، این خمیدگی روی اهرم بی‌متال فشار آورده و مدار قطع می‌شود.این دو فلز از مس، فولاد و برنج ساخته می‌شود. البته باید اشاره کرد که این دو فلز نباید همجنس باشند و از دو فلز ناهمجنس در ساخت بی‌متال استفاده می‌شود.

کلید حرارتی

کلیدها در برق صنعتی انواع مختلفی دارند و یکی از ارکان مهم این تکنولوژی شناخته می‌شود. کلید حرارتی نیز مانند رله بی‌متال است و در برابر حرارت بالا مدار قدرت را قطع می‌کند. اما کلید حرارتی و بیمتال دارای تفاوت‌هایی نیز هستند. بیمتال قطعه‌ای است که تنها موتور را در برابر بار اضافه محافظت می‌کند اما کلید حرارتی علاوه بر محافظت نقش کلید موتور الکتریکی را نیز بازی می‌کند.

ضمن اینکه کلید حرارتی این توانایی را دارد که موتور را در برابر اتصال کوتاه محافظت کند. درصورتی‌که موتور به شکل مستقیم راه‌اندازی شود می‌توان کنتاکتور و فیوز را از مدار حذف کرد.


سایر محصولات سپکا: یاتاقان برای انواع ماشین های صنعتی


کلید مینیاتوری

ما این کلید را با نام فیوز می‌شناسیم اما در صنعت با عنوان  Miniature Circuit Breaker یا کلید MCB شناخته می‌شود. این کلید به شکل خودکار عمل کرده و هم در برابر اتصال کوتاه و هم در برابر بار اضافی موتور را حفاظت می‌کند. ازآنجاکه این کلیدها به‌صورت خودکار هستند، زمانی که جریان به حالت نرمال برگردد کلید وصل شده و مدار فعال می‌شود.

کلید محافظ جان

یکی دیگر از کلیدهایی که در برق صنعتی از آن استفاده می‌شود کلید محافظ جان است. به این تجهیز کلید جریان دیفرانسیلی نیز می‌گویند. کار این کلید اندازه‌گیری ورودی و خروجی جریان برق به یک دستگاه است. اگر بین جریان ورودی و خروجی اختلافی وجود داشته باشد، کلید محافظ جان برق را قطع می‌کند. در واقع این اختلاف به دلیل اتصال در دستگاه است که اگر اپراتور دستگاه را لمس کند موجب مرگ او می‌شود. کلید محافظ جان به دو شکل دیده می‌شود کلید جریان نشتی و کلید حافظت اضافه‌بار که هر دو کلید یکی از ابزار برق صنعتی است.

کلید محافظ جان

اینورتر یا درایو

یکی دیگر از انواع تجهیزات برق صنعتی است. این تجهیز با نام‌های دیگر مانند کنترل درایو موتور نیز نام‌گذاری می‌شود. زمانی که قصد داریم یک موتور AC سه‌فاز را راه‌اندازی کنیم نیاز به اینورتر داریم. این دستگاه با استفاده از تقویت‌کننده ولتاژ و فرکانس ورودی را تبدیل به ولتاژ دلخواه خروجی می‌کند. ضمن اینکه در اینورتر ما می‌توانیم برق DC را تبدیل به برق AC  کنیم. یکی از خصوصیات اینورتر نبود قطعه متحرک در دستگاه است. در برق صنعتی ما از VFD یا درایو فرکانس متغیر استفاده می‌کنیم.


سفارش و یا خرید کوپلینگ در انواع مختلف آن در سپکا


دژنکتور

در واقع یک کلید است که در مدار قدرت از آن استفاده می‌شود. این کلمه یک واژه فرانسوی است که برگردان آن به زبان فارسی معنایی معادل قطع‌کننده خواهد داشت. کلید دژنکتور در رده کلیدهای قطع‌کننده گروه‌بندی می‌شود.این کلید زمانی که جریان الکتریکی در مدار به بیشتر یا کمتر از حد مطلوب رسید با قطع کردن مدار از آسیب‌دیدن دیگر اجزاء جلوگیری می‌کند. این کلید علاوه بر قطع و وصل کردن مدار از آسیب‌دیدن مدار بر اثر اتصال کوتاه نیز جلوگیری می‌کند.

دنژکتور

راهنمای خرید تجهیزات برق صنعتی

امروزه بر همه مسلم شده است برای راندمان بهتر باید از تجهیزات تخصصی استفاده شود و از همین رو فروش تجهیزات برق صنعتی رواج خاصی پیدا کرده است. اما آنچه جای نگرانی دارد، وجود قطعات بی‌کیفیت است که هر روز در بازار بیشتر دیده می‌شود.

تحریم باعث شده است قطعات درجه‌ دو چینی یا دیگر کشورها در بازار به طور گسترده به فروش برسد و متأسفانه عدم آگاهی کامل افراد از کیفیت قطعات موجب خرید این لوازم می‌شود. فراموش نکنید استفاده از تجهیزات بی‌کیفیت موجب آسیب به صنعت و حتی جان افراد می‌شود، پس بهتر است از قطعات با کیفیت استفاده کنیم. اما گاه دیده می‌شود که این قطعات (باکیفیت) بالاتر از نرخ واقعی به مشتری عرضه می‌شود که موجب عدم اعتماد مشتری می‌شود.

ما در سپکا به همه عزیزان توصیه می‌کنیم قبل از خرید لوازم برق صنعتی، انواع گیربکس صنعتی و سایر لوازم مورد نیاز صنعتی، با کارشناسان ما تماس گرفته و از آنها قیمت استعلام کنند. ما باکیفیت‌ترین کالا را با منصفانه‌ترین قیمت به مشتری ارائه می‌دهیم. امیدواریم صنعت ایرانی همان‌طور که بالاترین است با استفاده از بهترین کالا همواره در اوج قله پیشرفت باقی بماند.