هیدروکوپلینگ

کوپلینگ یک قطعه مکانیکی است که دو شفت را به یکدیگر متصل می‌کند تا گشتاور از یکی به دیگری انتقال پیدا کند. یکی از پرکاربردترین کوپلینگ‌ها در صنایع مختلف، هیدروکوپلینگ یا کوپلینگ هیدرولیکی (Hydraulic Coupling) است که به آن کوپلینگ سیالی (Fluid Coupling) نیز می‌گویند. در ادامه به معرفی این قطعه مکانیکی خواهیم پرداخت.

هیدروکوپلینگ چیست؟

کوپلینگ هیدرولیکی یا کوپلینگ سیال یک دستگاه هیدرودینامیکی یا هیدروکینتیکی است که جهت انتقال توان مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیدروکوپلینگ جهت انتقال توان مکانیکی موتور برای حرکت استفاده می‌شود و جزو قطعاتی است که در ماشین آلات صنعتی و دریایی بسیار کارآمد است. همچنین به عنوان اتصال جوش هیدرولیکی شناخته می‌شود. طرز کار هیدروکوپلینگ به این صورت است که برای انتقال قدرت چرخشی از یک شفت به شفت دیگری به وسیله مایع انتقال استفاده می‌شود.

انواع هیدروکوپلینگ

کوپلینک هیدرولیکی مزایایی چون شروع به کارنکردن موتور، گشتاور شروع کنترل‌شده برای شتاب ماشین، کم‌کردن فشار مداوم، هماهنگ‌سازی موتورها در واحدهای چندتایی و محدود کردن بار در دامنه بسیار زیاد جهت ایمنی موتورها و ماشین‌ها را دارد.

اجزا و قطعات کوپلینگ هیدرولیکی

کوپلینگ هیدرولیکی از سه بخش اصلی پمپ، توربین و پوسته تشکیل شده است که در ادامه هر یک را شرح می‌دهیم.

  • پمپ: پروانه رانندگی که بر روی شفت ورودی نصب می‌شود.
  • توربین: پروانه محوری که بر روی شفت خروجی نصب می‌شود.
  • پوسته یا مسکن: با یک مهر و موم روغن پوشانیده شده است.

نحوه‌ی عملکرد آن به ابن صورت است که پروانه‌ها به عنوان توربین هیدرولیک در کوپلینگ هیدرولیکی کار می‌کنند. علاوه بر این به عنوان پمپ گریز از مرکز نیز عمل می‌کنند. منبع انرژی ورودی یا موتور الکتریکی یا موتور دیزل است. موتور الکتریکی به پمپ یعنی پروانه رانندگی متصل می‌شود. انرژی مکانیکی یا جنبشی به کمک پمپ در کوپلینگ هیدرولیکی به روغن انتقال پیدا می‌کند.

به دلیل اینکه گریز از مرکز اتفاق می‌افتد، روغن در جهت پره‌های توربین که در جهت خارج از کوپلینگ هیدرولیکی است حرکت می‌کند. انرژی جنبشی توسط توربین جذب می‌شود که گشتاور تولید می‌شود. این گشتاور تولیدی با گشتاور ورودی همیشه برابر است. به همین دلیل، شفت خروجی شروع به چرخیدن می‌کند.

کاربرد هیدروکوپلینگ

کوپلینگ‌های هیدرولیکی در گشتاورهای بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد هیدروکوپلینگ در نوار نقاله، گیربکس‌های بزرگ، سنگ‌شکن، پمپ، فن و ژنراتور اشاره کرد. کوپلینک هیدرولیکی یکی از اجزای کاربردی در خودروهای اتوماتیک است چرا که جایگزین کلاج مکانیکی شده است. یکی از مهمترین ابزارات در محرک‌های دریایی و صنعتی است. که از طریق شوک و ضربه به سیستم انتقال قدرت و بدون هیچ نوعی از فشار و بار کار می‌کند.

انواع مدل های کوپلینگ صنعتی هیدرولیکی

انتقال هیدرولیکی به دو صورت امکان‌پذیر است: انتقال هیدرودینامیکی و انتقال هیدرواستاتیکی. مکانیزم کوپلینک‌های هیدرولیکی به حالت اول یعنی انتقال هیدرودینامیکی مربوط می‌شود که خود آن نیز به دو دسته تقسیم می‌شود:

  1. قدرت از شفت اولیه یا محرک به شفت ثانویه یا متحرک انتقال پیدا می‌کند به طوری که گشتاور تغییری پیدا نمی‌کند.
  2. یک گشتاور دلخواه در یک بار مشخص ایجاد می‌شود. در این حالت می‌توان گشتاوری که در حین کار انتقال پیدا می‌کند را تغییر داد.

قیمت هیدروکوپلینگ

به طور کلی یک دستگاه که انتقال قدرت هیدرودینامیکی را انجام می‌دهد یک مدار گردش سیال دارد که که از یک سیال مناسب پرشده است. علاوه بر این شامل دارای یک توربین به عنوان عضو متحرک و یک پمپ گریز از مرکز به عنوان عضو محرک و یک پوسته که در داخل آن قرار دارند تشکیل شده است. سه نوع مدار سیال با توجه به کاربردهای مختلف وجود دارد:

  1. مدار در محوظه پوسته شامل چرخ‌های پرده‌دار ورودی و خروجی (پمپ و توربین) و شامل پره‌های راهنما (استاتور یا عضو عکس‌العملی) است که این مدل مبدل گشتاور است.
  2. مدار فقط شامل دو چرخ پره‌دار (پمپ و توربین) است که به شفت‌های ورودی و خروجی وصل شده‌اند که این کوپلینگ است.
  3. توربین مدار به صورت محکم بسته شده است و فقط یک چرخ پره‌دار گردنده (پمپ) روی یک محور وجود دارد که این ترمز هیدرودینامیک است.

مشخصات فنی هیدروکوپلینگ

جهت بررسی مشخصات فنی هیدروکوپلینگ ابتدا باید در نظر گرفت که شامل دو بخش چرخشی است:

  • پمپ پره: به یک محرک متصل می‌شود.
  • دونده توربین: به شفت محور وصل می‌شود.

طرز کار هیدروکوپلینگ به این صورت است که تمام محورهای شفت طوری طراحی شده‌اند تا گشتاور از طریق موتور به پروانه انتقال پیدا کند. با حرکت پروانه به وسیله گشتاور، حرکت ایجاد می‌شود.

مشخصات فنی هیدروکوپلینگ

شرکت آلمانی فلندر یکی از تولیدکنندگان کوپلینگ هیدرولیکی است. شرکت فلندر، این دسته از کوپلینگ‌ها را به منظور استفاده در گشتاورهای بسیار بالا طراحی کرده است به طوری که به وسیله نیروی رانش سیالی که بین دو قطعه‌ مکانیکی است، دستگاه را در برابر سایش مقاوم می‌سازد. هم‌چنین این سری از کوپلینگ‌ها تا توان ۲۵۰۰ کیلووات تولید می‌شوند.

راهنمای خرید هیدروکوپلینگ صنعتی

شرکت صنعت گستران سپید کاسپین به جهت ارائه خدمات فنی به صنایع فعالیت خود را آغاز کرده است و تمام همت خود را در راستای تحقق اهداف خود گمارده است. این شرکت در سال‌های اخیر توانسته نمایندگی برخی از  برند‌های معتبر در این حوزه را به دست آورد. خرید هیدروکوپلینگ یکی از کالاهای مورد نیاز برخی صنایع است که از ماشین‌آلات صنعتی و دریایی استفاده می‌کنند. در سپکا از اطلاعات این که هیدروکپلینگ چیست تا قیمت هیدروکوپلینگ موجود است و شما می‌توانید یک خرید درست و راحت را در آن تجربه کنید