رولبرینگ

بیرنگ یا یاتاقانی که دارای المنت چرخشی (Rolling-element Bearing) است به دو دسته بلبرینگ (Ball bearing) و رولبرینگ (Roller Bearing) تقسیم می‌شود. این دو به دلیل ایجاد چرخش یا دور در اطراف شفت‌ها و محورها در بسیاری از ماشین‌ها مانند دوچرخه‌ها، خودروها، موتورهای الکتریکی، توربین‌های هواپیما و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در صنعت و مکانیک جزو قطعات بسیار مهم محسوب می‌شوند. آنها با وجود مقاوت بالایی که در تحمل بار از خود نشان می‌دهند و اصطکاک بین اجزا دوار و چرخشی را کم می‌کنند قطعاتی مقرون به صرفه و قابل تعویضی هستند که غالبا بر مبنای استانداردهای بین‌المللی طراحی و تولید می‌شوند. در ادامه توضیح می‌دهیم که رولبرینگ چیست و از چه اجزایی تشکیل شده و در چه مدل‌هایی تقسیم‌بندی می‌شود.

مشخصات فنی رولبرینگ

رولبرینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

آن‌ها قطعات مکانیکی هستند که بارها را تحمل می‌کنند و علاوه بر کمک به چرخش جسم، اصطکاک بین قطعات متحرک را کاهش می‌دهند.‌ آن‌ها در طرح‌های بسیار متنوعی طراحی می‌شوند که هر کدام با ویژگی خاصی که دارند جهت کاربردی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین با غلتشی که مقاومت آن بالا و لغزش آن پایین است حرکتی بین دو قطعه ایجاد می‌کنند.

تفاوت اصلی رولبرینگ ها و بلبرینگ ها را می‌توان در این دانست که عنصر غلتشی در بلبرینگ‌ها به شکل ساچمه و در رولبرینگ‌ها استوانه‌ای شکل است و دارای عناصر غلتشی بیشتری هستند و قدرت تحمل بار شعاعی بیشتری را نسبت به بلبرینگ‌ها دارند. 

کاربرد رولبرینگ صنعتی بسیار گسترده است به طوری که در هر ماشینی که دارای محور دوار است مانند ماشین‌آلات ساختمانی، معدنی یا راه‌سازی استفاده می‌شود. آن‌ها اجازه می‌دهند تا چرخش تجهیزات صنعتی در سرعت‌های بالا نیز انجام پذیرد و در همین حال اصطکاک، گرما، سر و صدا و اتلاف انرژی را کم کند.

مشخصات فنی رولبرینگ

مشخصات فنی رولبرینگ به وسیله موارد زیر تعیین می‌شود که در ادامه به طور خلاصه نام می‌بریم.

 • تعداد ردیف‌های غلتکی (Number of Roller Rows)
 • ظرفیت تحمل بار (Load Carrying Capacity)
 • قابلیت جابه‌جایی محوری (Accommodate Axial Displacement)
 • نوع رولبرینگ (Roller Bearing Type)
 • نوع قفسه (Type of Cage)
 • سرعت چرخش (Rotational Speed)
 • دقت حرکت (Running Accuracy)
 • سختی (Rigidity)
 • قابل تراز کردن (Aligning Capability)
 • قابل جداشدن (Interchangeable )
 • نوع بار (محوری یا شعاعی یا ترکیبی) ( Type of Load)

سایر محصولات سپکا: الکتروموتور ضد انفجار

معرفی اجزای رولبرینگ صنعتی

هر کدام از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که در ادامه به توضیح هر یک از عناصر تشکیل‌دهنده می‌پردازیم.

 • حلقه داخلی و مسیر حرکت (Inner Ring and Raceway) : مسیر سرعت داخلی روی شفت یا محور قرار دارد. در رولبرینگ‌ها این مسیرها یا صاف هستند و یا این که به شکلی مخروطی شده‌اند تا عناصر غلتان را در خود جای دهند.
 • عناصر غلتشی (Rolling Elements) : آن‌ها خیلی راحت به وسیله غلتک‌ها یا همان عناصر غلتشی می‌چرخند. اگر این عناصر نبودند که مسیرها به سرعت از بین می‌رفتند. تمام این عناصر غلتشی با مشخصات دقیق به صورت متقارن ساخته می‌شوند چرا که حتی یک عنصر غیرمتقارن، عملکرد آن را کاهش می‌دهد. همچنین این عناصر به کیفیت سطحی که در آن می‌چرخند وابسته هستند؛ زیرا که بر روان بودن حرکت آن‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد. اصطکاک ایجاد گرما می‌کند و عمر آن را نیز کاهش می‌دهد و باعث افزایش صدای آن می‌شود.
 • قفس یا نگهدارنده (Cage) : نگهدارنده یا قفس، وظیفه نگهداری عناصر غلتشی یا غلتک‌ها را در بین مسیر داخلی و مسیر خارجی دارد. در واقع قفس با حفط فاصله خود در حال این که از غلتک‌ها حفظ و نگهداری می‌کند اما این را نیز تضمین می‌کند که باعث چرخش آن‌ها می‌شود.
 • حلقه بیرونی و مسیر حرکت (Outer Ring and Raceway) : مسیر بیرونی می‌تواند مسطح، کروی یا مخروطی با فلنجی باشد که غلتک‌ها را نگه دارد.

برای استعلام قیمت و خرید انواع گیربکس صنعتی با کارشناسان سپکا تماس بگیرید.

فروش رولبرینگ

انواع رولبرینگ

تفاوت انواع صنعتی به دلیل طرز قرارگیری لبه‌ها روی رینگ‌ها ایجاد می‌شود که در ادامه به توضیح هر یک از آنان می‌پردازیم.

رولبرینگ استوانه‌ای (Cylindrical Roller Bearing)

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مدل، استوانه‌ای آن است که در بسیاری از پروژه‌های صنعتی و مکانیکی استفاده می‌شود و می‌تواند بار شعاعی بالایی را تحمل کند. دلیل این که به این دسته، مدل استوانه‌ای می‌گویند این است که غلتک‌ها و اجزای گردان به شکل استوانه‌ای هستند. مدل استوانه‌ای به دو دسته شناور و غیرشناور تقسیم‌بندی می‌شوند که در حالت شناور می‌توانند در دو جهت بار محوری را تحمل کنند؛ اما در حالت غیرشناور تنها در یک جهت امکان‌پذیر است.

رولبرینگ بشکه‌ای (Spherical Roller Bearing)

در دسته‌بندی خودتنظیم، رولبرینگ بشکه‌ای قرار دارد که مشابه دیگر بیرنگ‌های خودتنظیم رینگ خارجی به شکل کروی است که به همین دلیل در صورتی که با شفت هم‌راستا نباشد، می‌تواند خود را تطبیق دهد. از مهمترین ویژگی‌های این نوع این است که توانایی تحمل بارهای سنگین با شوک ضربه‌ای شدید را دارد و استحکام آن بسیار بالا است. این مدل‌ها در ماشین‌آلات معدنی و غلطک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رولبرینگ سوزنی (Needle Roller Bearing) 

نوع سوزنی را می‌توان نوعی از مدل استوانه‌ای دانست که در آن غلتک‌ها قطر سطح کمی دارند و از نظر اندازه بلند هستند. این دسته از رولبرینگ‌ها فقط می‌توانند بارهای شعاعی را تحمل کنند و ساختار آن‌ها اجازه تحمل بارهای محوری را نمی‌دهد. از مدل سوزنی در طراحی لوازم برقی خانگی و تجهیزات اندازه‌گیری استفاده می‌شود. 

رولبرینگ مخروطی (Taper Roller Bearing) 

رولبرینگ مخروطی به نسبت انواع دیگر آن کارایی کمتری دارد. به دلیل این که در طراحی این مدل تعدادی غلتنده مخروطی شکل وجود دارد به آن مدل مخروطی می‌گویند. این مدل دارای یک حلقه داخلی است که دو لبه دارد. این نوع را می‌توان در دو حالت استفاده کرد.

یکی به همان مدلی که هست. دیگری در حالتی استفاده شود که رینگ خارجی بدون لبه باشد. با توجه به کاربردی که دارند، دانستن زاویه تماس اهمیت ویژه‌ای دارد که در مدل مخروطی بین ۱۰ تا ۲۰ درجه است. بیشترین استفاده از مدل مخروطی، در ماشین‌آلات صنعتی و جعبه‌ دنده‌ها در کنار گیر موتور است.

راهنمای خرید رولبرینگ صنعتی

اگرچه رولبرینگ‌ها اجزای استانداردی هستند؛ اما معیارهای انتخاب را تنها تا حد محدودی که معمولا بر اساس الزامات کاربردی است می‌توان تعیین کرد. با این وجود، در خرید رولبرینگ صنعتی باید یکی از ابعاد اصلی بیرینگ که معمولا قطر حفره را بر اساس طراحی و ساخت کلی در نظر بگیرید. امروزه طراحی آن‌ها به وسیله کامپیوتر این امکان را فراهم می‌سازد تا نمونه‌هایی با ابعاد بهینه ساخته شود.

این فناوری می‌تواند به خریداران در انتخاب اجزا مناسب در قطعات مختلف ماشین‌آلات کمک کند. در ادامه معیارهایی که مدیران پروژه و طراحان در خرید مدل صنعتی آن، باید در نظر بگیرند را به طور خلاصه بیان می‌کنیم.

 1. نوع و حجم بار؛
 2. مقررات نصب، فضای نصب و سبک روانکاری؛
 3. طول عمر عملکردی؛
 4. پارامترهای عملکرد آن مانند سرعت و شرایط حرارتی؛
 5. الزامات دقت و صحت؛
 6. تعمیر و نگهداری و سرویس؛
 7. شرایط محیطی مانند ارتعاشات؛
 8. مقررات مونتاژ و جداسازی؛

کاربرد رولبرینگ صنعتی

علاوه بر این از شناخته‌شده‌ترین برند‌ها می‌توان از تیمکن (Timken) ساخت کشور امریکا، اس اف کی (SKF) ساخت کشور سوئد و آی کی ا (IKO) ساخت کشور ژاپن نام برد که جهت اطلاع از انواع دیگر برندها و استعلام قیمت رولبرینگ، با سپکا تماس بگیرید.

سخن آخر

یکی از قطعاتی که در صنعت بسیار کاربرد دارد رولبرینگ‌ها هستند به طوری که آن را در بسیاری از تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی مشاهده می‌کنیم. شرکت صنعت گستران سپید کاسپین با هدف ارائه خدمات مورد نیاز صنعتگران فعالت خود را آغاز کرده است تا به وسیله متخصصین و کارشناسان خبره در این زمینه گام‌های مهمی بردارد. سپکا یکی از عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان انواع رولبرینگ است و اطلاعات فروش رولبرینگ را در سایت خود قرار داده است که می‌توانید با مطالعه آنان محصول خود را با اطمینان انتخاب کنید.